Letní prázdniny jsou oblíbeným obdobím pro děti, které nemusí chodit do školy, už ale ne pro rodiče, kteří marně přemýšlí, kam děti na prázdniny dají. Zaměstnanci mají totiž dovolené čtyři až pět týdnů, z toho několik dní až týden vyberou na jiné prázdniny, něco si musí schovat na Vánoce a v lepším případě jim zbude na léto dva až tři týdny volna. Můžete si dovolenou rozdělit a prostě být doma vždy jen jeden z rodičů. Pokud chcete trávit dovolenou jako celá rodina dohromady, pak musíte hledat jiné možnosti.
1. Babičky, tetičky, příbuzní
Pokud máte babičky, které už nemusí chodit do práce, pak máte nejspíš vyhráno. Babičky většinou rády pohlídají svá vnoučata a pomůžou svým dětem o prázdninách. Pokud babičky chodí do práce, pak můžete zkusit třeba dětmi oblíbené příbuzenstvo, jako jsou tety, sestřenky, bratránci a podobně.
2. Tábory a příměstské tábory
V každém menším městě najdete několik letních táborů. Letní tábory jsou v dnešní době pojaté jako zážitkové programy a dělají se ve dvou variantách. Ta první je klasická varianta, kdy děti odjedou na týden až dva na tábor, kde tráví čas bez rodičů. Ta druhá varianta je, že tábor provozují přímo ve městě, třeba v nějakém dětském centru. Děti na tento tábor dochází ráno a odpoledne jedou zase rovnou domů. Tábory mají nevýhodu v tom, že jsou trochu finančně náročnější a ne každá rodina si je může dovolit.
3. Hlídání dětí
Pokud to nejde jinak, můžete si domluvit hlídání. Jedná se samozřejmě o dražší službu, ale pokud se domluvíte třeba s maminkou na mateřské, která je ochotná si k sobě domů vzít třeba 2 – 3 děti, vyjde hlídání samozřejmě levněji. Tato varianta má tu výhodu, že dáte možnost si vydělat někomu, kdo to potřebuje. Maminky totiž hledají často přivýdělek k rodičovskému příspěvku a hlídání dětí je v tomto případě ideální.