Domácí venkovní nebo vnitřní bazény se v posledních letech stávají standardním vybavením rodinných domů a rekreačních chat a chalup. Ačkoliv se může tato investice zdát příliš vysokou, a některým lidem může zdánlivě toto řešení připadat náročné i z hlediska pravidelné údržby, jistou výhodu tato zařízení mají. A to především ze zdravotního hlediska.
S čím se můžeme setkat v plaveckém bazénu
Bradavice – poměrně častý jev v okolí plaveckých bazénů, kde se denně vystřídají desítky lidí. Tyto nepříjemné kožní výrůstky způsobují tzv. papillomaviry, které jsou velice odolné vůči chlorované vodě. Dobře se rozmnožují tam, kde je dostatek vlhkosti a tepla, a ideálním hostitelem je pro ně především člověk. Čím více lidí v bazénu, tím vyšší riziko nákazy. Určitou bariérou a prevencí je používání plastových přezůvek, a to jak ve společných sprchách, tak i v okolí bazénu.
Candida albicans – tyto nepříjemné kvasinky se usazují především mezi prsty a v okolí nehtů, mohou proniknout i pod nehtové lůžko. Stačí jen trochu více únavy při plavání, nebo oslabený imunitní systém, a infekci se neubráníte. A oslabenou imunitu má podle statistik v současné době již každý druhý člověk.
Plíseň dermatofyt – Velmi časté onemocnění, zejména v blízkosti venkovních bazénů v průběhu letní sezóny. Opět platí preventivní opatření spočívající v chůzi v plastové obuvi.
Molluscum contagiosum – tuto chorobu způsobují viry, tzv. poxviry a projevuje se podobně jako bradavice. Těmto virům se dobře daří ve společných sprchách, mohou proniknout i do vašeho ručníku, anebo si je domů přinesete na bosých chodidlech, jestliže nejste dostatečně opatrní.
Domácí bazén
Jestliže jej využívá pouze vaše rodina, je některá z výše uvedených infekcí málo pravděpodobná . Každopádně dodržujte hygienická pravidla i tam, po koupeli v bazénu se pravidelně sprchujte a rovněž nezapomínejte na vhodný hydratační krém. Ten je zásadní z toho důvodu, že při koupeli v chlorované vodě se kůže vysušuje a odplavuje se ochranná vrstva kožních lipidů.