Tato země využívání kamer pojala skutečně kontroverzně. Neměli bychom však tvrdit, že právě, jen a pouze Čína, je kamerovou velmocí, takových zemí je pochopitelně mnoho, nicméně právě zde se techniku podařilo skloubit se státní mocí natolik, že neinformovaný člověk skutečně žasne.
Na území Číny je v současné době nainstalováno téměř 200 milionů webových kamer a do roku 2021 by jich mělo být na veřejných místech celkem 600 milionů. Mimochodem, ve Spojených státech je podobných kamer v provozu „pouhých“ 50 milionů. Tamní vláda se přitom svými záměry velice ráda veřejně chlubí, údajně jde o ideální bezpečnostní prvek všude tam, kde může dojít k trestné činnosti, nebo k přestupkům vůči zákonu.
Stát versus občan
Kamerové systémy jsou technologicky propracované, identifikovat obličej snímané osoby je velmi snadné a porovnat jej v databázi se shodným výsledkem rovněž. Nabízí se ovšem otázka, do jaké míry budou lidé pod kontrolou státní moci.
Vláda a stoupenci tamního systému instalaci kamer a propracovaného vyhodnocovacího software zdůvodňují úspěchy při pátrání po zločincích, a skutečně jim nahrává mnoho vyřešených případů. Jedním z příkladů je případ ztraceného tříletého chlapce. Rodiče se obávali jeho únosu překupníky, což nebývá v Číně ojedinělou událostí, a to se také potvrdilo. Kamery identifikovaly pachatele naprosto přesvědčivě, jednalo se o ženu, která s uneseným dítětem cestovala vlakem, a na další zastávce ji dopadla policie. Celá akce prý trvala pouhých 15 hodin.
Odhalit přestupek, nebo zostudit?
Jak mohou fungovat moderní technologie, ukazuje také příklad ženy, která přecházela ulici mimo přechod pro chodce. Zastavila ji policejní hlídka, a jelikož neměla u sebe občanský průkaz, stačilo vyfotografovat mobilním telefonem její obličej, odeslat snímek policejnímu webovému serveru, a během 5 minut již překvapené ženě policisté předčítali z databázového výpisu její nacionále.
Čína se specializuje i na tzv. „tabule ostudy“. Dochází často až k absurdním situacím. Stačí např. vkročit na přechod pro chodce na červenou, kamera sejme váš obličej, systém vyhodnotí vaše údaje a vaší fotografii zveřejní na viditelných obrazovkách ve městě a navíc i na příslušných webových stránkách. Veřejná ostuda má prý obyvatele města odradit od dalších podobných přestupků. Nad tím se možná zamyslí lidé, žijící na venkově, jaké že mají štěstí být ušetřeni takových městských „lahůdek“.